Trabzon Ahilik Haftası Kutlamaları

Bölge Müdürümüz Hüseyin ŞANVERDİ Meydan parkında düzenlenen Ahilik Haftası etkinliklerine katıldı. Programa ayrıca Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Vali Yardımcısı Vekili Hasan Balcı, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi GÜMRÜKÇÜOĞLU, Ticaret Bakanlığı Doğu Karadeniz Bölge Müdürü Aydın GÜLER, TESOB Başkanı Metin Kara ve çok sayıda davetli katıldı. 

Trabzon Valisi Yücel Yavuz, törende yaptığı konuşmada, Ahilik kültürünün tarih boyunca dünyaya örnek olduğunu, temelinde çalışkanlık, adalet ve dürüstlük bulunduğunu söyledi.

Bu anlayışı devam ettireceklerini ifade eden Vali Yavuz, şöyle devam etti:

"Ülkemiz çok zorluklardan geçti. Bu meydanda 15 Temmuz Demokrasi nöbeti tuttuk. Ne yazık ki ülkemize yönelik planlar, programlar bitmek bilmiyor. Tanklarla tüfeklerle geldiler, başaramadılar, terörle başaramadılar. Bu sefer ekonomik anlamda 'bu milleti deneyelim' diyorlar. Yani spekülatif olarak dövizi yükseltmeye çalışıyorlar. Biz millet olarak esnaf ve sanatkarıyla inşallah bu oyunu da bozacağız. "

Konuşmaların ardından yılın ahisi Hakkı Aydın, yılın kalfası Ertuğrul Yavuz ve yılın çırağı seçilen Özer Akyasan'a ödülleri sunuldu.

Etkinlik, ahilik kültürünü yansıtan şet kuşatma töreni gösterisi ve pilav dağıtımıyla sona erdi.